Niestety są takie momenty w życiu człowieka, że trzeba zaczerpnąć rady i skorzystać z pomocy osób, których nigdy nie chciało się spotkać. Szanuje się ich oczywiście za wykonywaną pracę, ale najbardziej to z daleka. Osobistego spotkania chce się unikać. Chodzi o kogoś takiego, jak adwokat rodzinny. Jego profesja nie jest rzecz jasna czymś złym, wręcz przeciwnie- jego rola w życiu społecznym jest niezwykle ważna, ale konieczność skorzystania z jego usług świadczy zazwyczaj o tym, że coś się dzieje niedobrego w danej rodzinie. Skąd o tym wiadomo? Chociażby stąd, że taki prawnik zajmuje się wszystkim tym co zapisane jest w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Adwokat rodzinny prowadzi zatem procesy rozwodowe, sprawy o alimenty, pomaga jednemu z rodziców odebrać lub ograniczyć prawa rodzicielskie drugiego rodzica. Miejsc jego działalności jest naprawdę sporo i często niestety są to niezbyt miłe sytuacje. Oczywiście jego niezaprzeczalną rolą są również sprawy adopcyjne, w których adwokat rodzinny prowadzi potencjalnych rodziców przez szereg przepisów i gąszczu paragrafów. Dzięki jego pomocy cały proces przebiega niejednokrotnie sprawniej i szybciej, a rodzice nie gubią się w tym wszystkim. Jest to sytuacja niezwykle pozytywna i wtedy bardzo chętnie spotyka się z wynajętym prawnikiem.

Rozwód niestety do takich sielankowych zdarzeń raczej nie należy i wtedy spotkania z adwokatem rodzinnym mają charakter raczej wsparcia psychologicznego niż pomocy prawnej. Rozpad małżeństwa do przyjemnych nie należy, szczególnie wówczas, gdy przejawia się on zaciętą walką, która toczona jest między małżonkami. Dla nich nie liczy się sam fakt rozejścia, są bowiem takie osoby, które mają w sobie tyle żalu i złości do ex-małżonka, że na sali sądowej z każdej strony to pokazują, a co gorsza robią wszystko, by utrudnić życie tej drugiej strony. I tak zwykły pozew rozwodowy zmienia się w batalię o dzieci czy majątek. Oczywiście tłumaczą się, że tu chodzi o dobro potomstwa, dlatego chce się ograniczyć prawa tej drugiej strony.

Prawnik

W rzeczywistości jednak chodzi o zadane rany i niemożność wyjaśnienia wszystkiego, co wydarzyło się złego. W czasie toczonego procesu rozwodowego sąd wprawdzie ma możliwość wysłania małżonków na mediacje, ale dzieje się zazwyczaj wtedy, gdy dostrzega się realną szansę uratowania związku. W innych przypadkach z tego raczej się nie korzysta. Duży błąd. W takich zaciętych rozwodach cierpią nie tylko małżonkowie i dzieci, ale niejednokrotnie i sam adwokat rodzinny, który musi w tym wszystkim starać się jakoś poprowadzić dobrze sprawę, a jak widać- takie osoby mu tego w żaden sposób nie ułatwiają.

Rozwody są najczęstszym powodem, dla którego prosi się o pomoc prawnika rodzinnego. Czasem jego rada potrzebna jest także przy podziale majątku, lub w sytuacji, gdy toczy się proces o przyznanie alimentów.  Warto również skorzystać z wiedzy mecenasa od prawa rodzinnego w sprawach spadkowych. Nie jest bowiem tak, że zawsze korzystnie jest przyjmować zapisane dziedzictwo. Chcąc zatem uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej osoby.