Różnorodne przedsiębiorstwa, spółki jak i niewielkie kilkuosobowe działalności gospodarcze bardzo często wspierają się pomocą prawników czy radców prawnych. Prowadzenie własnego biznesu często wiąże się z koniecznością spełniania wielu wymagań prawnych, które dla osób prowadzących działalność często mogą być dość niejasne czy niezrozumiałe. Na jaką pomoc mogą liczyć firmy? Na czym ona polega?

Stała lub jednorazowa obsługa prawna

obsługa prawna firm

Coraz więcej firm korzysta ze stałej obsługi prawnej. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą liczyć na kontakt z radcą w każdym momencie gdy zachodzi taka potrzeba. Za granicami Polski w Niemczech, we Francji czy w Stanach Zjednoczonych regularne wspieranie się radami prawników stanowi oczywisty sposób na zabezpieczenie własnych interesów. Radcy są w stanie pomóc zarówno w kwestiach organizacyjnych dotyczących prawa gospodarczego, korporacyjnego jak również w mniej rozbudowanych kwestiach powiązanych z przygotowywaniem dokumentów. Firmy chętnie wybierają usługi oferowane przez kancelarie adwokackie, ze względu na szeroki zakres porad.

Niekiedy jednak przedsiębiorcy pragną skorzystać tylko w pojedynczych sytuacjach z pomocy prawnika. Wówczas również mogą oni zdecydować się na tę formę współpracy. Ze względu na dużą liczbę ofert kierowanych przez prawników czy radców, z pewnością każdy przedsiębiorca zainteresowany skorzystaniem z takich świadczeń będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Obsługa prawna staje się coraz popularniejsza, a za względu na korzyści jakie ze sobą niesie przewiduje się, że w przyszłości niemal każda działalność będzie posiadała własne wsparcie w postaci sztabu wyspecjalizowanych prawników. Obsługa prawna znacznie poprawia funkcjonowanie całej firmy, pozwala na sprawniejsze dokonywanie zmian, lepszą organizację co przekłada się pośrednio na osiąganie wyższych dochodów – mówi prawnik dla firm Teresa Loga. Dzięki poradom prawników możliwe jest również uniknięcie kar wynikających z nieprzestrzegania prawa czy złej interpretacji przepisów.

porady prawne dla firm

Zakres współpracy

Obsługa prawna firm skupia się zarówno na obsłudze bieżących spraw jak i innych działań związanych z bardziej skomplikowanymi czy rozbudowanymi sytuacjami. Prawnicy mogą przeprowadzać również audyt prawny polegający na analizie sytuacji prawnej spółek wraz ze wszystkimi zawieranymi przez nie umowami regulaminami czy wynagrodzeniami. Dzięki temu przedsiębiorcy i osoby zarządzające mogą wprowadzać zmiany organizacyjne, które będą gwarantowały osiąganie coraz lepszych wyników i większej skuteczności.

Obsługa prawna może skupiać się również na pomocy w przygotowywaniu umów, dokumentów. Prawnicy specjalizują się w prawie gospodarczym, handlowym i korporacyjnym dlatego wszelkie ewentualne problemy jakie pojawiają się w firmie są szybko analizowane i rozwiązywane. Zawiłość polskiego prawa często powoduje niejasności oraz możliwości szerokiej interpretacji działań jakie mogą być podejmowane. Niekiedy prowadzi to do błędów powodujących konieczność spłacanie wysokich kar pieniężnych, których z oczywistych przyczyn każdy przedsiębiorca pragnie uniknąć. Obsługa prawna jest w stanie maksymalnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się takich sytuacji przyczyniając się do poprawy płynności firmy, jej lepszego funkcjonowania i możliwości sprawniejszego podejmowania decyzji.

Co więcej, prawnicy są w stanie doradzać również w kwestiach zakupu udziałów, akcji oraz w negocjacjach z kontrahentami. Gdy zachodzi taka potrzeba prawnicy będą również prezentowali klienta w postępowaniach przedsądowych i sądowych, w szczególności z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, handlowego, własności intelektualnej oraz wszystkich aspektów związanych z prawem pracy. Kompleksowa pomoc prawników sprawi, że niezależnie od tego czy współpracują oni z niewielkimi działalnościami czy z ogromnymi korporacjami, każdy klient będzie w stanie czerpać korzyści.