Adwokat jest to prawnik z największymi uprawnieniami w dziedzinie prawa. Może występować przed sądami wszystkich instancji i reprezentować nas w każdej sprawie. Adwokat może posiadać własną kancelarię adwokacką lub prowadzić ją wraz z innym adwokatem czy prawnikiem, jednak nie może być on zatrudniony. Żeby zostać adwokatem należy ukończyć studia prawnicze najwyższego stopnia, odbyć kilkuletnią aplikację pod nadzorem innego, uznanego adwokata i zdać egzamin państwowy z najwyższym stopniem. Trzeba wielu lat, żeby stać się naprawdę dobrym adwokatem, bardzo często pomagają nam w tym znajomości jakie zawieramy. Adwokat może również w swojej kancelarii świadczyć darmowe porady w zakresie prawa. Osoby spełniające wymagania, co do prawa do otrzymania bezpłatnej pomocy prawniczej, mogą zgłosić się do kancelarii po taką pomoc.

Prawnik

Prawnik jest znacznie niżej jeżeli chodzi o szerokość uprawnień jakie posiada. Prawnik nie może reprezentować nas w sądzie, pomijając nieliczne wyjątki. Prawnik, podobnie jak adwokat, może posiadać kancelarię prawniczą i współprowadzić ją z innym prawnikiem lub adwokatem. Zawód ten możemy wykonywać, jeżeli ukończymy studia prawnicze magisterskie – jest to najniższy szczebel w karierze prawniczej. Prawnikiem można stać się szybciej, adwokat potrzebuje znacznie więcej czasu, by dostać się na sam koniec studiów prawniczych i ukończyć je.

Jaka jest różnica między nimi?

Podstawową różnicą pomiędzy adwokatem a prawnikiem jest to, że każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem. Ponadto, adwokat ma o wiele więcej pola do działania, niż prawnik. Nad adwokatem ciąży o wiele więcej obowiązków – jest on bowiem rozliczany z działalności prywatnej i kontrolowany. Prawnik natomiast prowadzi swoją działalność zupełnie samodzielnie i nprawnik głogówie jest kontrolowany przez żaden nadzór. Adwokat musi także zachowywać tajemnicę zawodową, co nie dotyczy prawnika. Adwokat nie może wystąpić w rozprawie sądowej jako świadek, ze względu na ową tajemnicę. Prawnik natomiast może wziąć udział w tej roli na rozprawie.

Kiedy mogą nam pomóc?

Adwokat i prawnik mogą nam pomóc w bardzo wielu sprawach. Wszystkie sprawy administracyjne, gospodarcze czy karne – są to niektóre z gałęzi, w jakich adwokat może nam pomóc i reprezentować nas. Począwszy od zwykłej porady prawniczej, po którą możemy przyjść w razie jakiegokolwiek problemu czy w przypadku naszych wątpliwości. Adwokat może zająć się naszą sprawą reprezentując nas w sądzie, jeśli nadarzy się taka sytuacja. Prawnik może napisać dla nas wiele rodzajów pism, możemy także otrzymać od niego wiele cennych porad, które dotyczą naszego problemu lub sprawy. Ponadto, zarówno prawnik jak i adwokat mogą nam pomóc w momencie kiedy popełnimy przestępstwo (świadomie lub nieświadomie), Abo gdy sami staniemy się ofiarą. Musimy się także liczyć z tym, że takie usługi należą do kosztownych, ponieważ nie każdy aż tak dobrze zna się na prawie.