Obecne czasy oraz postęp medyczny dają wiele możliwości w kwestii operacyjnego polepszenia swojego wyglądu. Za odpowiednią ceną można uzyskać wymarzoną, gładką cerę lub powiększenie biustu czy wymodelowanie ust.

Dla niektórych stanowi to spełnienie marzeń. Co jednak w przypadku, gdy długo wyczekiwana wizyta okaże się nieudana, a zabieg, który miał upiększyć – zawiódł? Pacjent w takiej sytuacji ma prawo do zadośćuczynienia od kliniki, która wykonała zabieg w sposób nieodpowiedni. Jak się ubiegać o odszkodowanie oraz kto może nam pomóc dociec naszych praw?

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna to odłam medycyny, a konkretniej estetologii medycznej, który zajmuje się działaniem najczęściej o charakterze zapobiegawczym, profilaktycznym w przypadku starzenia się skóry oraz usuwającym, niwelującym niedoskonałości. Zabiegi stosowane w medycynie estetycznej mają na celu między innymi odmłodzenie i ujędrnienie skóry, zwężenie lub zamknięcie porów, zniwelowanie zmarszczek oraz cieni pod oczami, trwałą depilację, usunięcie blizn, tatuażu, rumienia czy brodawek.

Medycyna estetyczna pomaga przywrócić lub wykreować piękno w ludzkim ciele przy pomocy środków medycznych. Służą one głównie poprawie atrakcyjności, co pomaga zwiększyć samoocenę oraz pewność siebie. Stanowią także ważny element w rehabilitacji czy przywróceniu dawnego wyglądu po przebytej chorobie lub wypadku. Najczęściej wykorzystywane zabiegi w medycynie estetycznej to: peelingi, zarówno kwasowe, jak i chemiczne, liftingi, różnego rodzaju lasery, masaże, wypełniacze takie jak kwas hialuronowy, mezoterapia, czyli nakłuwanie danej części ciała, lipoliza, czyli pozbywanie się tkanki tłuszczowej, a także słynny botoks.

Kiedy pacjent ma prawo do odszkodowania?

Niezwykle ważne jest, aby zabiegi przeprowadzane były z precyzją oraz konieczną wiedzą i kwalifikacjami, wymaganymi do uzyskania poprawnego rezultatu. Nieprawidłowe wykonanie zabiegu może prowadzić do groźnych powikłań, często niestety trwałych i nieodwracalnych. Niedbałe podejście do stanu pacjentki może prowadzić do bólu, obrzęków, ran, poparzeń oraz innych dolegliwości takich jak chociażby drętwienie czy częściowy paraliż np. twarzy. 

Po tak przeprowadzonym zabiegu, pacjentka – bo najczęściej tym zabiegom poddają się właśnie kobiety – musi udać się do lekarza, specjalisty, który zajmie się potencjalnym leczeniem powstałych nieprawidłowości. 

W takiej sytuacji można wystąpić o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za wyrządzoną szkodę, a nawet za doznanie uszczerbku na zdrowiu w przypadku poważniejszego urazu. Czym się różni odszkodowanie od zadośćuczynienia? Pierwsze zagadnienie odnosi się do zwrotu kosztów za poniesione straty. Jeśli w wyniku błędu osoby przeprowadzającej zabieg doszło do konieczności podjęcia leczenia, to takiej pacjentce przysługuje zwrot nie tylko za leczenie, ale i za dojazdy na miejsce owego leczenia oraz za utracone zarobki, w sytuacji, gdy pacjentka z powodu obrażeń nie była w stanie pracować. Zadośćuczynienie natomiast odnosi się do zrekompensowania poszkodowanej doznanych krzywd: bólu, ran, cierpienia – fizycznego i psychicznego, nieprzyjemności, ostracyzmu społecznego itd. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana w sądzie indywidualnie, w zależności od doznanych strat cielesno-materialnych. Aby jak najlepiej przygotować się do walki o swoją należność, warto skorzystać z pomocy adwokata prawa medycznego.

Pomoc kancelarii prawa medycznego

Sam proces dochodzenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie może być długi, skomplikowany i nieprzyjemny dla poszkodowanej. Jeśli nie chcemy przechodzić przez to sami, zaleca się skorzystanie z usług kancelarii prawa medycznego, która specjalizuje się w walce o prawa osób poszkodowanych przez zakłady kosmetyczne.

prawnik

Postępowania w przypadku błędów medycznych zwykle nie są proste i łatwe. Bierze się wtedy pod uwagę wiele czynników, weryfikuje się stan faktyczny, ustala chronologię wydarzeń oraz potwierdza lub wyklucza błąd ze strony usługodawcy. Adwokat prawa medycznego zajmie się prowadzeniem postepowania w imieniu klienta lub klientki. Jego usługi będą obejmowały, ale nie ograniczały się do kompilowania i wypełniania stosownej dokumentacji, składania wniosków, a także udzielania rad w zakresie prawa medycznego. Pomoc ze strony adwokata może się okazać nieoceniona z perspektywy odzyskania należnych środków oraz uzyskania odpowiednio wysokiej rekompensaty za poniesione straty.