Kiedy potrzebny jest prawnik?

Na co dzień o tym nie myślimy, ale nieustannie obracamy się w sferach, które są regulowane odpowiednimi przepisami prawa. Nasze relacje rodzinne reguluje kodeks rodzinno-opiekuńczy, zasady współżycia społecznego, tym także zakładanie rodziny, kodeks prawa cywilnego. Z kolei w pracy obowiązuje nas kodeks pracy – chyba, że podpisaliśmy umowę inną, niż umowa o pracę. Poza głównymi kodeksami istotne są także wewnętrzne ustawy – regulaminy, uchwały i rozporządzenia.

prawne2

Kiedy więc zdarza się sytuacja, w której musimy zasięgnąć porady prawnika albo nawet poprosić go o reprezentowanie naszych interesów w sądzie, musimy wiedzieć, do jakiego specjalisty się udać. Zależnie od zakresu sprawy, od jej specyfiki, wybieramy specjalistę danej dyscypliny prawniczej. I tak, jeśli chodzi o sprawy związane z relacjami rodzinnymi – takie jak rozwody, postępowanie o alimenty czy przyznanie praw do opieki nad dzieckiem albo adopcja, najlepiej wybrać kogoś, kto specjalizuje się właśnie w tego typu sprawach. Zazwyczaj taka specjalizacja łączy się również z prawem spadkowym – jest ono związane z prawem majątkowym, ale również ma wiele powiązań z relacjami rodzinnymi.

Jak wybrać specjalistę?

Z kolei w sprawach administracyjnych lub postępowaniu egzekucyjnym lepiej jest szukać znawcy właśnie tego tematu. Tak samo, kiedy borykamy się z trudnościami wynikającymi z zawiłości umów czy gromadzeniem dokumentacji do projektu albo jakiegoś wniosku. Prawnicy co prawda w ciągu edukacji poznają wiele aspektów prawa, ale to jak w medycynie – z bólem ucha nie idziemy do alergologa, lecz do laryngologa, choć przedstawiciele obu dyscyplin ukończyli także ogólne studia lekarskie.

Na szczęście w obecnych czasach bez trudu można znaleźć odpowiedniego specjalistę – znaczna większość podmiotów, także kancelarie prawne, są obecni w internecie, można więc zapoznać się z ich ofertą, z cennikiem, a także ze specyfiką pracy. Często prawnicy specjalizują się nie tylko w danej dyscyplinie, ale w konkretnym rodzaju spraw – są więc specjalistami o ogromnej wiedzy w wąskiej dziedzinie. To szczególnie ważne, jeśli dana sprawa jest bardzo delikatna i wymaga ogromnej uwagi. Taki prawnik, znając doskonale wszystkie niuanse, będzie potrafił bezpiecznie przeprowadzić Klienta przez zawiłości systemu prawnego.