Prowadzenie działalności w formie spółki jawnej, komandytowej lub z ograniczoną odpowiedzialnością jest od kilku lat znacznie łatwiejsze dzięki możliwości założenia firmy bez wychodzenia z domu.
W działaniach takich nie jest konieczny akt notarialny czy ponoszenie kosztów taksy notarialnej, a sama spółka nazywana jest wówczas spółką ekspresową s24. Jej założenie wymaga rejestracji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i wyboru spośród kilku dostępnych wariantów uregulowań
Na czym polega spółka ekspresowa s24?
Aby założyć spółkę ekspresową s24 należy w pierwszej kolejności założyć profil zaufany na ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Stworzenie profilu zaufanego wymaga potwierdzenia w punkcie potwierdzającym (np. Urzędzie Miasta) i umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów niezbędne do stworzenia i prowadzenia spółki ekspresowej s24. Co ważne, każdy wspólnik i osoby wchodzące w skład zarządu spółki muszą posiadać własny podpis elektroniczny.
Rejestrując spółkę ekspresową s24, wszystkie czynności są wykonywane w trybie online, gdzie uzupełniane są informacje o nazwie firmy, wybranej formie prawnej, adresie spółki, liście wspólników, członków zarządu i rady nadzorczej, przedmiocie działalności czy powołaniu prokurenta.
Opłata za rejestrację takiej spółki wynosi zwykle 350 zł i jest opłatą za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz zgłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Stworzenie spółki ekspresowej s24 jest więc znacznie tańsze niż w przypadku tradycyjnej działalności gospodarczej, ale i obciążone pewnymi ograniczeniami. Czym cechuje się spółka stworzona przez Internet?
Najważniejsze cechy spółki s24
Podstawową cechą procedury tworzenia spółki ekspresowej jest możliwość w pełni legalnego otworzenia firmy i rozpoczęcia działalności w ciągu jednego dnia. 24 godziny to czas, jaki obowiązuje sąd rejestrowy na rozpatrzenie wniosku i jest to jedyny wyjątek od zasady, zgodnie z którą wnioski takie rozpoznawanie są nie później niż w terminie 7 dni od daty ich wpłynięcia do sądu. Spółki ekspresowe mogą powstawać więc naprawdę szybko, nie będąc przy tym mniej istotne na rynku i posiadając te same prawa, co standardowe spółki zakładane w trybie bezpośrednim.
Ważnym atutem spółek ekspresowych s24 są koszty rejestracji spółki, znacznie niższe od standardowych bo pomniejszone o koszty notarialne. Rejestracja spółki w KRS wynosi tu 250 zł + dodatkowe 100 złotych za zgłoszenie wpisu do KRS w MSiG, jednak na tym kończą się opłaty za jej założenie. Są tu też jednak ograniczenia, których warto być świadomym przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z niższych kosztów i krótszego czasu rejestracji spółki.
Ze względu na konieczność usystematyzowania procedury zakładania spółek przez Internet, dla ułatwienia procesu ich zatwierdzania stworzonych zostało kilka określonych odgórnie wzorów umowy, spośród których podczas rejestracji można wybrać tylko jeden. Rejestracja spółki ekspresowej s24 nie daje możliwości i swobody w sformułowaniu treści umowy spółki, co w przypadku wielu działalności może okazać się dość niekorzystne.
Sama procedura jest przez to jednak znacząco ułatwiona i możliwa do wykonania samodzielnie, nawet bez doświadczenia w zawieraniu tego typu umów.
Zakładanie spółki przez Internet – kiedy warto sięgnąć po pomoc prawników?
System umożliwiający rejestrację spółki przez Internet miał być przede wszystkim ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują szybkiego podjęcia decyzji o rejestracji spółki i nie mogą pozwolić sobie na oczekiwanie wskazanego prawnie tygodnia na akceptację wszystkich złożonych dokumentów. Sam system jest niezwykle intuicyjny i pozwalaj wykonać wszystkie czynności samodzielnie, jednak często warto zlecić rejestrację spółki ekspresowej s24 doświadczonej kancelarii prawnej. Dlaczego? Jak podają prawnicy z KHG Group, choć wiąże się to oczywiście z dodatkowym kosztem, rozwiązanie sprawy poprzez prawnika daje większą pewność podjęcia odpowiednich decyzji dotyczących wyboru formy umowy i prawidłowego uzupełnienia danych spółki.
Dzięki takiemu załatwieniu sprawy istnieją więc mniejsze szanse na konieczność późniejszego przekształcania spółki czy próby zmiany formy jej umowy na podstawie zaistniałych zmian lub ograniczeń, jakie początkowo postawił podczas rejestracji system dedykowany do s24. Szybkie zakładanie spółki jest znacznym ułatwieniem, ale nawet przy możliwościach współczesnych systemów teleinformatycznych nie warto podejmować żadnych decyzji zbyt pochopnie i bez poparcia w podstawach prawnych.