Pracowałeś legalnie w Austrii? Jeśli od Twoich dochodów były potrącane zaliczki na austriacki podatek dochodowy, to przysługuje Ci zwrot podatku z Austrii. Nie wiesz jak rozliczyć podatek, a chcesz uzyskać zwrot podatku z Austrii? Zastanawiasz się, kto ma prawo do rozliczenia oraz jak wygląda zwrot podatku z zagranicy? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Prawo do rozliczenia podatku z Austrii

Możesz starać się o zwrot podatku z Austrii, jeśli pracowałeś legalnie przez 183 dni (pół roku) oraz Twoje dochody z Austrii wynoszą co najmniej 90% dochodów, jakie uzyskałeś w konkretnym roku podatkowym. Aby się rozliczyć, niezbędne jest posiadanie karty podatkowej (Lohnzettel). Powinieneś otrzymać ją od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego lub po zakończeniu pracy (dokument L16 Austria).

Zwrot podatku z Austrii jest określony przez prawo podatkowe Austrii. W Austrii rok podatkowy podobnie jak w Polsce jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym, ale nie wszystko odbywa się na takich samych zasadach. Jedną z głównych różnic jest fakt, że o zwrot podatku z Austrii możesz się ubiegać aż do pięciu lat wstecz. Warto skorzystać z pomocy naszej firmy, która od wielu lat świadczy usługi rozliczania zwrotu podatku z zagranicy, aby mieć pewność, że otrzymasz pieniądze.

Obowiązek rozliczenia podatku w Austrii

Dla osoby, która chce ubiegać się o zwrot podatku z Austrii, kluczowe jest, czy posiadała status rezydenta. Rezydent to osoba, która ma ograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli nie byłeś rezydentem Austrii, to obowiązek rozliczenia w Austrii Ciebie nie obowiązuje. Możesz jednak złożyć dobrowolną deklarację, a w ten sposób otrzymać zwrot nadpłaconego podatku z Austrii.

Obowiązek rozliczenia podatku w Austrii mają:

  • rezydenci Austrii,
  • osoby zameldowane w Austrii,
  • osoby z dochodem rocznym 12000 €,
  • osoby, które miały więcej niż jednego pracodawcę w ciągu roku podatkowego,
  • osoby, które otrzymały wezwanie od austriackiego urzędu skarbowego,
  • osoby, które pobierały nieodpłatne świadczenia,
  • renciści, emeryci.

Podatek z zagranicy – jak rozliczyć

Zwrot podatku z Austrii jest możliwy tylko dzięki prawidłowo wypełnionemu dokumentowi podatkowemu. Deklaracja podatkowa musi zostać wysłana do właściwego urzędu finansowego w Austrii. Zwrot podatku z zagranicy to dosyć stresująca procedura, dlatego oddanie sprawy w ręce profesjonalnego biura do rozliczania podatku z zagranicy, to pewność, że wszystkie formalności zostaną spełnione. Zwrot podatku z Austrii może trwać nawet do 6 miesięcy, a czas oczekiwania jest uzależniony od austriackich urzędów skarbowych. Jeśli decyzja o zwrocie podatku z Austrii zostanie odrzucona, nasza firma zajmuje się też weryfikacją, a w razie potrzeby, złożeniem odwołania.

Aby otrzymać zwrot podatku z zagranicy konieczna jest znajomość prawa danego kraju. A warto ubiegać się o zwrot podatku z Austrii, ponieważ obecnie średnia kwota zwrotu podatku z Austrii to 900 €.

Co ważne, Austria i Polska mają podpisany dokument o nazwie „Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania”. Oznacza to, że dochody opodatkowane w jednym kraju są uwzględnione także w drugim kraju, więc nie trzeba się rozliczać w dwóch krajach.

Osoby, które nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, czyli 11 000€, mogą ubiegać się o całkowity zwrot podatku z Austrii. Za granicą istnieje szereg ulg, które przysługują głównie na dzieci i mogą pozytywnie wpłynąć na zwrot podatku, w kraju, jakim jest Austria. Są to m.in.

  • ulgi na dzieci (Mehrkindzuschlag, Kinderfreibetrag, Kinderbetreuungsgeld),
  • odliczenia kosztów dojazdu do pracy (Pendlerpauschale),
  • koszty poniesione z tytułu podwójnego domostwa (Kosten für doppelte Haushaltsführung und Familienheimfahrten).

Praca na terenie Austrii niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli pracowałeś w Austrii legalnie minimum przez pół roku i chcesz ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy dokonać rozliczenia.