Rozwód, czyli zakończenie małżeństwa to bardzo trudny czas dla każdej ze stron małżonków. Prawne rozstanie jest nie tylko emocjonalne, ale również pełne sporą dawką żalu do byłego partnera. Sporo osób decyduje się na przeprowadzenie szybkiego rozwodu, starając się dojść do pewnego porozumienia, które im to ułatwi. Co można jednak zrobić, aby ten proces przyspieszyć?
Rozwód to bolesne przeżycie – zarówno dla małżonków, jak i ich dzieci. Niestety, wiele kwestii spornych sprawia, że przeprowadzenie szybkiego postępowania rozwodowego nie jest łatwe. Co można jednak zrobić, aby ten czas nie był tak bolesny, a rozwód został orzeknięty na pierwszej rozprawie?
Sprawa rozwodowa – dlaczego tak długo trwa?
W teorii przyjęło się, że żadna ze stron postępowania rozwodowego nie ma wpływu na jego długość. Jest to mylne przekonanie, które doprowadziło mnóstwo par do tego, że ich rozprawa rozwodowa ciągnęła się przez wiele miesięcy. Długość sprawy rozwodowej będzie uzależniona od wielu czynników – kwestii współpracy obu stron, posiadanych dzieci czy procesu podziału majątku.
W dużej mierze czas trwania rozprawy rozwodowej jest zależny od tego, jaką treść zawiera pozew o rozwód. Jak powszechnie wiadomo w Polsce rozwód można otrzymać jedynie poprzez orzeczenie go na drodze sądowej przez Sąd. Warto jednak wiedzieć, że powództwo może wytoczyć tylko jedna strona małżeństwa. Małżeństwo można orzec w trzech formach i to od nich będzie zależało czy sprawa rozwodowa potoczy się szybko. Mowa tutaj o orzeczeniu winy jednej strony, orzeczeniu winy obu stron oraz bez orzeczenia o winie.
Forma rozwodu jest bardzo często zależna od relacji między małżonkami. Jeśli będą współpracować i dążyć do szybkiego zakończenia formalności rozwodowych, z pewnością otrzymają rozwód w krótkim czasie.
Jak można przyspieszyć proces rozwodowy?
Proces rozwodowy można przyspieszyć na kilka sposobów. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie pomocy od profesjonalnej kancelarii prawnej, która specjalizuje się w reprezentowaniu klienta podczas sprawy rozwodowej.
Warto również wiedzieć, że jeśli małżonkowie posiadają dobre relacje i chcą zakończyć swój związek bez orzekania o winie, mogą otrzymać rozwód już na pierwszej rozprawie. Jeśli współpraca będzie skutkowała sprawiedliwym podziałem majątku oraz opieką nad dziećmi, sąd z pewnością przychyli się do ich ustaleń i orzeknie rozwód. W przypadku dwóch pozostałych form uzyskania rozwodu, sprawa sądowa może trwać przez kilka miesięcy.
Czy współpraca w procesie rozwodowym ma sens?
Jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu rozwodu, najlepiej już na pierwszej rozprawie, małżonkowie powinni ze sobą współpracować oraz zgodzić się na rozwód bez orzeczenia o winie. Jednocześnie konieczne będzie wypracowanie sensowego porozumienia, które zostanie przedstawione podczas rozprawy. Istotne jest, aby argumenty każdej ze strony były racjonalne, a także sprawiedliwe.
Kancelaria prawna a profesjonalna pomoc w sprawie rozwodowej
Proces rozwodowy wymusza niejako skorzystanie z pomocy adwokata, który zajmuje się reprezentowaniem klientów w sądzie. W przypadku spraw cywilnych przedstawicielstwo prawnika jest nie tylko mile widzialne, ale przede wszystkim wymagane przez prawo. Jednakże profesjonalna pomoc może okazać się niezwykle przydatna, jeśli zależy nam na szybkim rozwodzie.
Kancelaria prawna zajmie się sporządzeniem pozwu rozwodowego, w którym uwzględni wszystkie argumenty związane ze sprawą. Dodatkowo dzięki temu, że sprawą zajmie się doświadczona osoba, będziemy mieć pewność, że w pozwie znajdą się wszystkie jego podstawowe elementy::
- dane osobowe obu stron pozwu,
- właściwy sąd, do którego pozew zostanie wysłany,
- opis żądań,
- dowody świadczące o chęci otrzymania rozwodu.
W pozwie nie może również zabraknąć własnoręcznego podpisu, a także spisu załączników.
Z racji tego, że łatwo jest się pomylić w napisaniu takiego wniosku, warto poprosić o pomoc adwokata, który prawidłowo sformułuje treść. Doświadczony prawnik zadba o to, aby jego klient był odpowiednio reprezentowany w sądzie, a także zaproponuje różne sposoby wyjścia z tej trudnej sytuacji. Pomoc prawnika przyda się również, jeśli małżonkowie ze sobą nie współpracują, ale jednocześnie zależy im na szybkim zakończeniu sprawy.
Zobacz także: http://www.bezplatne-porady-prawne.com.pl/kancelarie-adwokackie-wroclaw/