Niektóre osoby, które zatrudnione są na etacie w jakiejś firmie, marzą o tym, aby założyć własną działalność. Uważają bowiem, że byliby wtedy bardziej wolni, a poza tym pracowaliby dla siebie a nie kogoś innego, kto często nie docenia wysiłków pracowników. Trochę w tym prawdy jest, ale nie można zgodzić się z twierdzeniem, że własna działalność zwiększa wolność. To nie jest tak, że zakłada się przedsiębiorstwo, znajdzie się kogoś do obsługi prawnej firmy i cała praca zakończona.
Każda firma może dobrze skorzystać na pomocy prawnej
Owszem, pomoc prawnika jest niezbędna i nieoceniony jest jego wkład w założenie działalności. Chcąc bowiem założyć firmę należy od razu udać się do prawnika i uzyskanie od niego wiedzy na temat jakie czynności należy wykonać, aby została ona zarejestrowana i uzyskała status przedsiębiorstwa. Adwokat także wskaże najlepszy sposób jego opodatkowania. Po tym wszystkim i wielu jeszcze innych czynnościach firma może zacząć działać na rynku i wcale w tym momencie właściciel nie odzyskuje wolności, a raczej ją traci. Pomimo tego, że obsługa prawna firmy nadal obowiązuje i prawnik czuwa nad wszystkimi przepisami, dokumentami, umowami i tak dalej, to i tak na głowie dyrektora jest cały ogrom innych spraw. Zaczną się bowiem przeróżne kontrole w firmie. Od Sanepidu rozpoczynając, a kończąc na Państwowej Inspekcji Pracy. Po drodze jednak jest całe mnóstwo innych kontroli. Jaki jest ich cel?
Do końca nie wiadomo, być może urzędy szukają jakichś nieprawidłowości, aby mieć zasadność nałożenia kar pieniężnych. A może jest zgoła inaczej. To jest pierwsza kwestia zabierająca prezesom dodatkowy czas. Do kontroli trzeba się przecież należycie przygotować, aby żaden inspektor niczego się nie doszukał. Prowadzenie własnej działalności to także konieczność dyskretnej kontroli pracowników. Chcąc, aby jakość wykonywanych usług czy produktów był na jak najwyższym poziomie, nie można pozwolić na jakąkolwiek opieszałość wśród osób zatrudnionych. Nie chodzi jednak o gnębienie pracowników, nie tylko z tego względu, że mobbing jest karalny, ale ze zwykłej przyzwoitości.
Trzeba zawsze pamiętać o tym, że dobry szef równa się zadowolony i bardziej oddany pracownik. Innym argumentem wskazującym na to, że posiadając własną firmę ma się dużo mniej czasu, niż będąc u kogoś na etacie, jest wymiar pracy. W przypadku własnej działalności trzeba pracować, choćby w nocy, jeśli stan firmy tego wymaga. Jeśli zakład nie wyrabia się z jakimś zleceniem i trzeba więcej pracować, to pierwszym pracownikiem, który to robi jest właśnie szef. Kolejnym czynnikiem odbierającym, może tym razem nie czas, ale spokojny sen jest zwyczajny, taki po ludzku strach, że firma wpadnie w tarapaty. Taka obawa niepowodzenia, ale także roztropność w zarządzaniu finansami.
Prowadzenie własnej firmy to nie tylko troska o zapewnienie sobie godziwego bytu, ale także zadbanie o pracowników i ich finanse. Jeśli firma zaczyna źle funkcjonować, to w pierwszej kolejności należy zawsze opłacić wszystkich wierzycieli, potem wypłacić pensję pracownikom a dopiero na końcu pomyśleć o pieniądzach dla siebie. Dobrze jest, więc przed rozpoczęciem własnej działalności spojrzeć na to z tej strony i wtedy dopiero podjąć ostateczną decyzję.
Wynajmij prawnika dla swojej firmy – http://www.adwokatbochynski.pl – ciesz się sprawnym rozwojem twojego przedsiębiorstwa.