Szary obywatel często gubi się w gąszczu niezrozumiałych przepisów i paragrafów. Niejednokrotnie nie jest możliwe, aby samodzielnie rozwikłać jakąś prawną zagadkę, dlatego w takiej sytuacji warto udać się po poradę prawną do adwokata lub radcy prawnego. Jednak, aby to uczynić trzeba najpierw wiedzieć z czym i do kogo należy iść. Nie jest bowiem tak, że prawnik i radca prawny to jedno i to samo zajęcie.

Owszem, zarówno jedna osoba, jak i druga ukończyły te same studia, ale to adwokat ma większe pole popisu. Radca prawny jest bowiem wyspecjalizowany w wąskiej dziedzinie i nie zajmuje się, przykładowo sprawami związanymi z prawem karnym. Jeśli zatem wątpliwość wymagająca pomocy prawnej czy tylko porady związana jest ze złamaniem prawa karnego to oczywiste jest, że w tej sytuacji należy udać się do adwokata. Trzeba więc pamiętać, że w sytuacji, gdy potrzebna jest osoba, która bronić będzie interesów klienta przed sądem (czyli potrzebny jest obrońca), to jedynie adwokat może pełnić taką funkcję. Jeśli natomiast porada prawna dotyczyłaby jakiejś sprawy rodzinnej (czy to alimentów, czy rozwodu), to z nią osoba zainteresowana może udać się zarówno do prawnika, jak i radcy prawnego. Jeszcze parę lat temu takiej możliwości by nie było, ale w roku 2007 umożliwiono radcom prawnym nadzorować tego typu sprawy. Jest jeszcze jedna bardzo istotna różnica między wykonującymi te zawody. Prawne porady

Różnica w etacie między adwokatem a radcą prawnym

Otóż adwokat zawsze musi prowadzić własną działalność, nie ma możliwości zatrudnienia go przez kogokolwiek na etat, radca prawny natomiast może uzyskać umowę o pracę u innego prawnika. Skoro już mniej więcej wiadomo czym jeden i drugi się zajmuje nie pozostaje nic innego, jak korzystać z oferowanych usług. Dlaczego jednak ludzie tak rzadko korzystają z porad prawnych, a jeśli już to robią, to dlatego, że popadli w tarapaty? Najważniejszym z powodów są te związane z finansami. Nie każdy może sobie pozwolić na tego typu (często niemały) wydatek. Tu z pomocą przychodzą coraz bardziej popularne bezpłatne porady prawne udzielane przez prawników i radców prawnych. W ten sposób kontakt z adwokatem przestaje być zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych, a w razie jakichkolwiek wątpliwości każdy ma prawo, ale też przede wszystkim możliwość zasięgnięcia rady adwokat – jeśli zależy Wam na tym aby skorzystać z porady specjalistów to polecamy to miejscehttp://www.kancelaria-prawnicy.pl.

Dzięki temu może spadnie ilość osób podpisujących niekorzystne umowy, których niestety tak wiele osób pada ich ofiarą. To była pierwsza z przyczyn tego, że społeczeństwo tak nieczęsto korzysta z pomocy wykwalifikowanych fachowców z dziedziny prawa. Innym powodem bardzo często jest syndrom Zosi-Samosi. Każdy zna się na wszystkim najlepiej, więc niepotrzebny jest fachowiec. Bez względu na to, czy sprawa dotyczy cieknącego kranu czy prawnych kłopotów. Ostatnio nawet coraz więcej ludzi samodzielnie zaczyna się leczyć (ale to się dzieje z małą pomocą wyszukiwarki google). To owocuje tym, tak wiele osób wpada w labirynt umów, długów i nie za bardzo potrafią z tego zawrócić. Może zatem czasem warto się przełamać i poprosić o radę adwokata? Korona od tego nikomu nie spadnie.